אף פעם לא מרוצה?

הצילו!

הגיעה אלינו באימייל שאלה מעולה: "אני תוהה האם ישנה אפשרות שישנם אנשים שלעולם לא יהיו מרוצים לחלוטין?" (ובין השורות עולה השאלה: האם זה לא בסדר, להיות לא מרוצה?)

ובאמת, לא פעם אנחנו שומעים אנשים שאומרים: "כל מי שהתייעצתי איתו אומר לי: מה זה הפינוק הזה!? מה קרה? יש לך כל מה שאפשר לחלום עליו? ועדיין לא מרוצה!".

מבחוץ יש אנשים שחושבים שיש לך הכל – עבודה טובה / זוגיות / משפחה – אבל בפנים משהו אצלך לא רגוע, משהו לא שקט, יש קולות בפנים שאומרים שאפשר יותר… וקשה מאד להסביר לאנשים האלה מה הבעיה.

קשה להסביר למה, למרות שאמורים להיות מרוצים, משהו עדיין מרגיש חסר. משהו לא שלם.
משהו לא רגוע.

באחת הסדנאות אמר לנו משתתף: "הייתי רוצה כל כך להיות מרוצה ממה שיש לי. פשוט להיות מרוצה. אבל זה לא מניח לי. אני לא מצליח להיות רגוע. אני לא מרוצה וזה משגע אותי".

ולכן זו שאלה מעולה. והחלטנו לנסות להביא את הזווית שלנו על העניין.

לתפיסתנו חוסר שביעות רצון הוא המנגנון שגורם לנו לפעול, לשנות ולהשפיע – ולנוע קדימה מתוך מצב שאינו מתאים לנו יותר. (ובין אנשים יש הבדל גדול ברמת הרגישות, ועד כמה זה צריך להיות "כואב" ו"נמאס" כדי שנתחיל לפעול).

חוסר שביעות הרצון מאותת שיש צורך שאינו נענה כרגע, ושכדאי לעשות משהו לגבי זה. זה איתות. כמו התחושה שצריך לאכול, או ללכת לשירותים.
איתות שיש צורך.

בעבודה עם אנשים אנחנו מתיחסים לנקודות של חוסר שביעות הרצון כהזדמנויות להתקדם, ולכן בסדנאות ובתהליכים של מיקוד דינמי חלק חשוב בתהליך מוקדש ל"שלב הפולני" – השלב שבו מעלים לפני השטח את כל התלונות. זה שלב חשוב, כי הוא מגלה איפה כרגע אפשר להתחיל להתקדם! 

מנסיוננו, כאשר מזהים את הנקודות האלה זו יכולה להיות הזדמנות לקפיצת מדרגה מאד רצינית.
ולכן – כשאנחנו לא מרוצים זה רמז שיש כאן הזדמנות להתקדם.

אז אם  נחזור לשאלה הראשונה: רוב האנשים לא מרוצים בשלב כלשהו בחיים, וזה אומר שהם בשלים לאיזושהי התקדמות.

המציאות היא שיש לא מעט אנשים לא מרוצים שפשוט לא נוקטים בפעולות כדי להתקדם מתוך חוסר הנוחות הזה. והסיבה לכך היא שפעמים רבות הם פשוט לא מאמינים שאפשר להיות מרוצים, אז הם לא מנסים בכלל.

ועוד נקודה היא: שגם אם היית מרוצה פעם, זה לא מבטיח שזה יימשך…
אנשים משתנים, דברים קורים בחיים – ולכן גם אם היינו מרוצים במשך זמן מה, זה מצב שאינו נמשך בדרך כלל, כי תמיד יגיע תחום שבו צריך להתקדם ולהתפתח לשלב הבא.
ולכן – גם אם משהו התאים במשך כמה שנים, יש מצב שהוא כבר לא מתאים יותר – והגיע הזמן לשינוי נוסף כדי להגיע לתחושה של נחת ורווחה.

אז יש לנו כאן טיפ ומשימה לאמיצי הלב:

הטיפ הוא:

במקומות שבהם יש חוסר נוחות וחוסר שביעות רצון בחיים שלך – שם כנראה מסתתרת הזדמנות להתפתחות.
שם יש משהו ששווה לבדוק ולחקור כדי להבין מה הצרכים שלך – כדי להגיע לאיזון חדש ומשמח שעונה עליהם, ושמתאים לשלב שלך בחיים.

והמשימה:

זו הצעה לבחור שלושה תחומים בחיים שלך שיש בהם משהו מטריד, חוסר מנוחה וחוסר שקט.
לקחת דף ועט, להסתכל על התחומים האלה בעיניים ולשאול את עצמך:
1- מה מטריד אותי בתחום הזה? מה מציק לי?
2 – מה הייתי רוצה שיהיה המצב בתחום הזה?

את התשובות כדאי לכתוב.
אלה שאלות שנראות מובנות מאליהן, אבל בדרך כלל אנחנו נעצרים בשלב התלונה, ולא עוברים לשאלה – מה היינו רוצים?
שתי השאלות האלה יכולת להתחיל לכוון את מחשבותיך לכיוון התחומים שבהם יש לך צורך שכרגע אינו נענה, ואולי גם לתת כיוון לגבי הרצונות שלך.

נשמח לשמוע איך היה ומה למדת!